Wiadomości

Rajd rowerowy policjantów upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości

Data publikacji 01.09.2018

Blisko 80 uczestników wzięło w rajdzie rowerowym „Szlakiem walki żołnierzy 73 Pułku Piechoty w obronie Śląska w 1939 r.”. Trasę pokonali policjanci-miłośnicy jednośladów z garnizonu śląskiego, ich rodziny oraz osoby zainteresowane historią walk o niepodległość. Rajd zorganizował Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

Rajd rowerowy odbył się w wyjątkowym dniu - w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prowadził przybliżoną trasą przemarszu żołnierzy 73 Pułku Piechoty na teren, gdzie stoczyli najsłynniejszą bitwę okresu kampanii wrześniowej - Bitwę pod Wyrami. Rozpoczęcie rajdu nastąpiło na terenie obecnej siedziby Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Koszary katowickiego oddziału prewencji w przeszłości zajmowane były przez stanowiący część 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty, słynny 73 Pułk Piechoty. Po starcie uczestnicy rajdu w 15-osobowych grupach udali się na teren Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Na miejscu, wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofem Justyńskim, Dowódcą Oddziału Prewencji Policji insp. Rafałem Stankiem i Dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzejem Sznajderem, złożyli wieniec i zapalili znicze na Grobie Policjanta Polskiego. Spod pomnika uczestnicy rajdu ruszyli Czerwonym Szlakiem Rowerowym nr 1 z Centrum Katowic, poprzez kolejne dzielnice Katowic: Murcki, Kostuchę i Podlesie, a następnie przez teren Tychów, do miejsca pamięci i kwatery wojennej w miejscowości Wyry. Tam uczestnicy, wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Mikołowie nadkom. Krzysztofem Skowronem i Zastępcą Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice Grzegorzem Skurczak, uczcili pamięć poległych w tej bitwie żołnierzy, składając wieńce oraz zapalając znicze na kwaterach wojennych znajdujących się w pobliżu. Miłośnicy jednośladów zwiedzili pozostałości pozycji obronnych z okresu Bitwy pod Wyrami, między innymi Polski Schron Bojowy "Sowiniec" Obszaru Warownego „Śląsk”. Ten ostatni punkt rajdu stał się szczególną atrakcją. To dzięki relacji o przebiegu bitwy, przedstawionej przez członka Stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej "73 pułk piechoty z Katowic”, Pana Arkadiusza Dominiec oraz członka Stowarzyszenia Pro Fortalicium Pana Tomasza Jałowego. Dzięki tamu uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia wnętrza schronu bojowego i zapoznania się z jego wyposażeniem. Na miejscu uczestników rajdu odwiedziła także Pani Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł. Dla uczestników rajdu nie zabrakło prawdziwej żołnierskiej grochówki. Już zdecydowano o powtórzenia rajdu w przyszłym roku. Uczestnikom rajdu zapewniono opiekę policyjnych ratowników medycznych, serwis techniczny oraz ciepły posiłek i napoje.

Była to już kolejna inicjatywa policjantów Oddziału Prewencji Policji w Katowicach mająca na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czerwcu bieżącego roku Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów Oddziału Prewencji Policji w Katowicach zorganizował rajd rowerowy śladami niepodległości, trasą przemarszu Legionistów Legionów Polskich na teren Bitwy pod Krzywopłotami.

Rajd został objęty honorowym patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. mgr Krzysztofa Justyńskiego.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rajdu, a przede wszystkim jego uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Do zobaczenia za rok.