Wiadomości

Dzielnicowi w akcji

Data publikacji 23.04.2019

Dobre rozpoznanie rejonu służbowego przez dzielnicowych i regularny kontakt z lokalną społecznością, to bardzo ważne i przydatne na co dzień elementy, które w policyjnej służbie pomagają zatrzymać na „gorącym uczynku”przestępców, czy też osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości. Dzięki temu dzielnicowi z cieszyńskiej komendy ustalili, że jeden z mieszkańców Cieszyna porusza się samochodem, pomimo że nie posiada do tego uprawnień.

Dobre rozpoznanie rejonów służbowych i regularny kontakt z lokalną społecznością to podstawa służby dzielnicowych. Tak też było i tym razem. Dzielnicowi, podczas patrolu rejonu na ul. Michejdy zauważyli 33- latka, który kierował fordem. Zatrzymali go do kontroli, podczas której potwierdziły się wcześniej uzyskane informacje, że nie posiada on uprawnień. Natomiast, jak się później okazało, podróżujący tym samochodem pasażerowie również mieli „coś na sumieniu”. Pierwszy z nich podczas kontroli „zapomniał”, kiedy się urodził i podał celowo błędną informację kontrolującym go policjantom. Swoją pamięć odświeżył dopiero dowód osobisty, który „znalazł się” w jego kieszeni. „Niepamięć” tłumaczył zdenerwowaniem. Dzielnicowi sprawdzili jego dane w policyjnych systemach. 20-letni mężczyzna był poszukiwany. Sąd wydał nakaz jego zatrzymania i doprowadzenia do Zakładu Karnego w Cieszynie. Dodatkowo, za podanie nieprawdziwych danych i wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd, mężczyzna został ukarany mandatem. Drugi z pasażerów, 23-letni mieszkaniec powiatu cieszyńskiego, również był poszukiwany przez sąd, ponieważ nie zapłacił grzywny. Przed więzieniem uchroniła go jednak szybka wpłata „zaległości”.

Warto podkreślić, że osoby poszukiwane rzadko czekają na funkcjonariuszy w swoich domach. Często celowo ukrywają się, zmieniają miejsca pobytu, aby utrudnić lub wydłużyć wykonanie czynności karnych lub administracyjnych ze swoim udziałem. Dlatego też w takich sytuacjach niezbędna jest stała współpraca z mieszkańcami, wiedza na temat rejonu i doświadczenie dzielnicowych, tak jak miało to miejsce w tym wypadku. Ostatecznie dzielnicowi zatrzymali 20-latka i przewieźli do policyjnego aresztu, a następnie do zakładu karnego, gdzie odbywa zasądzoną karę pozbawienia wolności. Z kolei kierujący pojazdem mieszkaniec Cieszyna za wykroczenia będzie tłumaczył się przed sądem. Za popełnione przewinienie sąd może nałożyć na niego karę grzywny nawet do 5 tys. zł.

Powrót na górę strony