Wiadomości

Żorska koalicja na rzecz walki z mową nienawiści

Data publikacji 06.12.2019

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się nowatorskie obrady przedstawicieli magistratu, miejskich instytucji, szkół, podmiotów gospodarczych oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w tworzenie lokalnego programu działań przeciw nienawiści. Spotkanie sfinalizowało żorski projekt edukacyjny adresowany do uczniów szkół średnich, który we współpracy ze Stowarzyszeniem MALOKA policjanci realizowali od ubiegłego roku. W ponad dwugodzinnych obradach uczestniczył także insp. Grzegorz Grabiec – Komendant Miejski Policji w Żorach.

Punktualnie o godzinie 10.00 przybyłych gości przywitała Prezes Stowarzyszenia Międzykulturowego MALOKA – Anita Czerner-Lebedew, która opowiedziała m.in. o koncepcji wydarzenia i działaniach, które od ubiegłego roku realizuje we współpracy z żorską komendą. Następnie asp. sztab. Kamila Siedlarz przybliżyła uczestnikom wyniki raportu opracowanego przez MSWiA, na bazie którego powstał Plan działań Policji na lata 2018-20121 w zakresie przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści, realizowany przez policjantów w całym kraju.

To właśnie w ramach realizacji zadań, wynikających z powyższego planu, Komenda Miejska Policji w Żorach nawiązała w ubiegłym roku współpracę ze Stowarzyszeniem Międzykulturowym MALOKA, która zaowocowała uruchomieniem dwóch edycji warsztatów dla młodzieży z Żor tj. "You can always say stop", czy "W świecie różnic... w świecie równym" i pozyskaniem licznych partnerów zaangażowanych w przeciwdziałanie mowie nienawiści.

Choć cykl warsztatów dla młodzieży zakończył się pod koniec listopada br., uczniów zaproszono do udziału w konkursie na spot lub zdjęcie wyrażające ich sprzeciw wobec przemocy i nienawiści, a także zdecydowano o kontynuacji działań na szerszą skalę. W tym celu właśnie przedstawiciele magistratu, miejskich instytucji, szkół, podmiotów gospodarczych oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w tworzenie lokalnego programu działań przeciw nienawiści spotkali się wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury.

Żywo dyskutowano na temat migracji, które dotyczą dzisiaj wszystkich polskich miast. Migracji zarobkowych, powrotnych, repatriacyjnych, czy związanych z zawieraniem związków małżeńskich z obywatelami innych państw, a co za tym idzie potrzeby przygotowywania społeczeństwa, zwłaszcza ludzi młodych, na przyjęcie innych kultur. Potrzebę edukacji młodego pokolenia sygnalizowali licznie dyrektorzy i nauczyciele, którzy opowiedzieli się za organizacją podobnych warsztatów we wszystkich szkołach, ale nie tylko, gdyż także w formie adresowanej do dorosłych mieszkańców Żor.

Podczas spotkania przytoczono też, na szczęście nieliczne, trudności związane z asymilacją obywateli innych państw w nowym środowisku, a także postawy mieszkańców wobec nowych członków społeczeństwa. Niestety za przykład zachowań zasługujących na bezwzględną krytykę przytoczono falę negatywnych komentarzy, z jakimi spotkała się lokalna inicjatywa związana z pojawieniem się w mieście bilbordów z podstawowymi zwrotami w języku ukraińskim. Choć sprawdzony już w innych miastach pomysł, dodatkowo rekomendowany przez Narodowe Centrum Kultury, miał na celu zbudowanie atmosfery otwartości i porozumienia to wywołał falę nieoczekiwanego i niezrozumiałego hejtu wśród internautów nie mających często komplementarnej wiedzy na temat migracji.

Spotkanie żorskiej koalicji na rzecz przeciwdziałania nienawiści zakończyło się po 2,5-godzinnych obradach wręczeniem nagród laureatom konkursu "Różny = Równy".

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział!

  • Komendant Miejski Policji w Żorach podczas spotkania koalicji na rzecz przeciwdziałania nienawiści
    Fot. Marek Słodczyk
  • Kamila Siedlarz podczas spotkania koalicji na rzecz przeciwdziałania nienawiści
    Fot. Marek Słodczyk
  • Uczestnicy spotkania koalicji na rzecz przeciwdziałania nienawiści
    Fot. Marek Słodczyk
  • Uczestnicy spotkania koalicji na rzecz przeciwdziałania nienawiści
    Fot. Marek Słodczyk
  • Spotkanie przedstawicieli magistratu, instytucji miejscich, szkól i prtzedsiębiorstw w sprawie nienawiści
    Fot. Marek Słodczyk
  • Komendant gratuluje laureatowi konkursu
    Fot. Marek Słodczyk
  • Uczestniczki spotkania, po lewej Anita Czerner-Lebedew
    Fot. Marek Słodczyk
  • Kamila Siedlarz gratuluje laureatowi konkursu
    Fot. Marek Słodczyk
  • Plakat pamiątkowy z warsztatów
  • Plakat pamiątkowy z warsztatów
  • Plakat pamiątkowy z warsztatów
  • Plakat z pracami uczniów
Powrót na górę strony