Wiadomości

Policyjni wodniacy gotowi do sezonu

Data publikacji 22.05.2018

Cieplejsze dni sprawiają, że okolice zbiorników wodnych stają się coraz popularniejszym miejscem wypoczynku. Nad tym, by ten wypoczynek był bezpieczny, czuwają policyjni wodniacy. Na wstępie sezonu wzięli oni udział w szkoleniu i ćwiczeniach, które przeprowadzone zostały w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, na zbiorniku goczałkowickim oraz na basenie w Dąbrowie Górniczej.

W okresie letnim policyjne patrole wodne dozorują zbiorniki wodne na terenie naszego województwa, a jest ich niemało, choćby wymienić tylko zalewy w Dąbrowie Górniczej, Rybniku, Tarnowskich Górach, Tychach, czy Żywcu. Tereny przyległe do zbiorników sprawdzają patrole rowerowe i radiowozy przystosowane do jazdy w trudnym terenie. To wszystko po to, aby żadnemu z odpoczywających niespodziewane, przykre wydarzenie nie zepsuło relaksu. Podczas patroli wodnych i wokół zbiorników nie brakuje pracy. Policjanci interweniują widząc niepokornych plażowiczów, czy lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne. Pomagają w przypadkach nagłego załamania pogody m.in. przy holowaniu łodzi do brzegu. Regularnie kontrolują użytkowników rowerów wodnych, kajaków, czy skuterów, tak aby wyeliminować osoby stwarzające zagrożenie.

W ramach przygotowań do sezonu policjanci, którzy w okresie letnim pełnią służbę z wykorzystaniem łodzi odbyli cykl szkoleń. Najpierw wzięli udział w zorganizowanej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach części teoretycznej. Kolejnym etapem było szkolenie praktyczne, z wykorzystaniem łodzi, przeprowadzone na zbiorniku Goczałkowice w powiecie pszczyńskim. Zwieńczeniem cyklu szkoleniowego były zajęcia na basenie zespołu szkół sportowych w Dąbrowie Górniczej.

Łącznie śląscy policjanci mają do dyspozycji 19 łodzi. W sezonowych komórkach policji wodnej i tak zwanych patrolach rajdujących służbę pełni 89 policjantów, z których 67 posiada uprawnienia stermotożysty. Wszyscy policyjni wodniacy muszą co dwa lata przechodzić egzaminy weryfikujące ich umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. Służbę pełnią na 15 zbiornikach o łącznej powierzchni 7709 hektarów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że aktywnemu wypoczynkowi nad jeziorem lub rzeką powinny towarzyszyć umiar i rozsądek. Plażowanie i kąpiele wodne to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność za siebie i innych. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.

Wybierając się nad wodę pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą uratować życie nam lub innym wypoczywającym:

  • do kąpieli wybierajmy miejsca odpowiednio przygotowane i oznakowane – najlepiej będące pod nadzorem ratowników;
  • będąc w wodzie nie zakłócajmy kąpieli innym, przede wszystkim nie krzyczmy, nie popychajmy innych, nie wrzucajmy przedmiotów do wody;
  • nie skaczmy do wody w miejscach nierozpoznanych, czy rozgrzani po opalaniu;
  • unikajmy pływania po obfitym posiłku, czy po wypiciu alkoholu;
  • nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich – nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu;
  • jeśli w wodzie są dzieci, miejmy nad nimi ciągły nadzór – nawet na moment nie spuszczajmy ich z oka. Jedno zachłyśnięcie może skończyć się utonięciem, a znalezienie dziecka pod wodą będzie bardzo trudne.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.35 MB)

Powrót na górę strony