Wiadomości

Bezpieczny wypoczynek pod okiem policyjnych motorowodniaków

Data publikacji 30.05.2018

Rybniccy policjanci pełniący służbę w sezonowej komórce policji wodnej rozpoczęli sezon. Mundurowi będą strzec bezpieczeństwa osób wypoczywających nad Zalewem Rybnickim oraz terenie przyległym. Policjanci mają do dyspozycji łódź motorową oraz rowery, na których patrolują linię brzegową oraz okoliczne ścieżki rowerowe.

Cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas nad wodą. Okolice zbiorników wodnych stają się coraz popularniejszym miejscem wypoczynku. Nad tym, by ten wypoczynek był bezpieczny, czuwają policyjni wodniacy.

Głównym zadaniem rybnickich policjantów pełniący służbę w sezonowej komórce policji wodnej, jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na Zalewie Rybnickim oraz terenie przyległym. Policjanci dysponują łodzią motorową, którą patrolują zalew. Wypatrują osób potrzebujących pomocy, aby nie dopuścić do utonięć. Interweniują widząc lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne. Pomagają w przypadkach nagłego załamania pogody m.in. przy holowaniu łodzi do brzegu. Regularnie kontrolują użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek czy skuterów, tak aby wyeliminować osoby stwarzające zagrożenie. Osoby korzystające z tych sprzętów powinny się mieć na baczności, ponieważ "wodniacy" kontrolują pod kątem trzeźwości osoby prowadzące obiekty pływające. Policyjni wodniacy zabezpieczają również imprezy i regaty organizowane w rejonie zbiornika. Policjanci posiadają również rowery, dzięki którym są w stanie patrolować linię brzegową oraz okoliczne ścieżki rowerowe i lasy. Szczególnym nadzorem obejmują rejony tzw. „dzikich kąpielisk” pod kątem przeciwdziałania utonięciom. W trakcie patrolu rowerowego, legitymują wędkarzy sprawdzając im uprawnienia do połowu ryb. Częstym miejscem odwiedzin stróżów prawa jest też rybnicki basen, gdzie kontrolowany jest teren kąpieliska pod kątem osób znajdujących się pod wpływem alkoholu, spożywających napoje alkoholowe oraz wchodzenia do wody po jego spożyciu. Należy wspomnieć, że rybnickich mundurowych z policji wodnej, wspierają ratownicy WOPR-u, Państwowa Straż Rybacka, Straż Leśna i policjanci z Katowic. Mundurowi prowadzą ponadto działania profilaktyczno-informacyjne na temat bezpiecznych form wypoczynku i zachowań nad wodą.

Sezon letni i towarzyszące mu upały skłaniają do wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy jednak, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł. Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem. To groźna mieszanka, która często prowadzi do utonięć. Korzystając ze sprzętu pływającego zakładajmy kamizelki ratunkowe. Do kąpieli wybierajmy miejsca odpowiednio przygotowane i oznakowane, w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przestrzegamy przed kąpielą na tzw. "dzikich kąpieliskach". W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego jak kształtuje się dno pod lustrem wody.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że aktywnemu wypoczynkowi nad jeziorem lub rzeką powinny towarzyszyć umiar i rozsądek. Plażowanie i kąpiele wodne to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność za siebie i innych. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.

Wybierając się nad wodę pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą uratować życie nam lub innym wypoczywającym:

  • będąc w wodzie nie zakłócajmy kąpieli innym, przede wszystkim nie krzyczmy, nie popychajmy innych, nie wrzucajmy przedmiotów do wody;
  • nie skaczmy do wody w miejscach nierozpoznanych, czy rozgrzani po opalaniu;
  • unikajmy pływania po obfitym posiłku, czy po wypiciu alkoholu;
  • nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich – nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu;
  • jeśli w wodzie są dzieci, miejmy nad nimi ciągły nadzór – nawet na moment nie spuszczajmy ich z oka. Jedno zachłyśnięcie może skończyć się utonięciem, a znalezienie dziecka pod wodą będzie bardzo trudne.

Film Bezpieczny wypoczynek pod okiem policyjnych motorowodniaków

Pobierz plik Bezpieczny wypoczynek pod okiem policyjnych motorowodniaków (format mp4 - rozmiar 28.48 MB)

Powrót na górę strony