Wiadomości

Rajdowiec z drogówki

Data publikacji 26.09.2018

Podkom. Łukasz Godula twierdzi, że można spełniać marzenia poprzez realizację własnego hobby, Wystarczy trochę samodyscypliny i dobra organizacja czasu, którym się dysponuje. Trzeba uwzględnić obowiązki służbowe, czas dla rodziny i pogodzić to z pasją. Rajdy samochodowe to właśnie hobby zastępcy naczelnika cieszyńskiej drogówki. I to ze sporymi sukcesami. Jest liderem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska w klasie Pucharu Peugeot&Citroen i czwarty w klasyfikacji generalnej.

Podkom. Łukasz Godula na co dzień pełni służbę jako Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie. Dba o to, by na drogach powiatu było bezpiecznie. A poza służbą? W czasie wolnym realizuje swoje sportowe marzenia - rajdy samochodowe. W 2002 roku wraz z Aleksandrem Raczyńskim zostali II wicemistrzami Polski, w bardzo popularnej w tym czasie klasie pucharowej Seicento Sporting. Po tym sukcesie poświęcając się obowiązkom rodzinnym i zawodowym nie uczestniczył regularnie w rajdach, ale pasji nie porzucił. Do ścigania się powrócił na dobre w 2016 roku. W 2017 roku zakończył sezon jako II Wicemistrz Śląska w klasie Puchar Peugeot & Citroen. A ten sezon? W jego harmonogramie czekają jeszcze dwie rundy, ale już teraz załoga Godula/Nowak ma ogromną przewagę w swojej klasie pucharowej, a dodatkowo znajduje się na czwartym miejscu w „generalce” Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

Ostatnim sukcesem było trzecie z rzędu I miejsce w klasie PPC i jednocześnie III miejsce w klasyfikacji generalnej 64. Rajdu Wisły. Biorąc pod uwagę, że samochód klasy PPC, jakim dysponuje podkom. Łukasz Godula jest znacznie słabszy niż pojazdy kierowców walczących w klasyfikacji generalnej, uznać należy ten wynik jako spory sukces.

Policjant do sukcesów może dopisać jeszcze, jako najlepszy wynik w trzech ostatnich sezonach, wygranie dwóch odcinków w „generalce” podczas Rajdu Ziemi Bocheńskiej. Trudno było znaleźć też lepszy moment na radość ze zwycięstwa, ponieważ Łukasz dokładnie w dniu rajdu obchodził urodziny.

Na Rajd Mikołowsko-Żorski, rozgrywany wspólnie z Rajdem Śląska, stanowiącym rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, podkom. Łukasz Godula i Daniel przyjechali już jako liderzy Pucharu Peugeota & Citroena. W drodze po drugie sezonowe zwycięstwo w klasie wygrali połowę z ośmiu odcinków specjalnych. Najszybsi byli ma najdłuższym w rajdzie "OS Chybie" i dwóch przejazdach prób " OS Bzie". Pozostałe odcinki podzieliło między siebie trzech ich rywali.

Niezależnie od panujących warunków czy presji rywali potrafią walczyć do samego końca. Taką postawą zjednują sobie rzesze kibiców.  Łukasz Godula na pewno daje przykład, że można połączyć służbę z pasją. Poza tym to wspaniały przykład dla tych, którzy przekraczają prędkość i jeżdżą niezgodnie z przepisami. Przecież można swoje ambicje przenieść na tor rajdu i tam spełniać się jako kierowca. Dodać trzeba, że charakter policjanta, naczelnika i kierowcy rajdowego oddają dobrze słowa jego kolegi z zespołu - pilota:

Daniel Nowak: Trzeci sezon z rzędu mam przyjemność jeździć ze wszechstronnym i niezwykle ambitnym zawodnikiem. Nasza współpraca jest dość ciekawa,(…) tworzymy mieszankę wybuchową, ale oboje jesteśmy doświadczonymi zawodnikami i myślę, że się dobrze uzupełniamy. Łukasz jest bardzo skrupulatny i bezkompromisowy w tym co robi, a ja staram się go nauczyć improwizacji. Mimo, że trwa właśnie mój piętnasty sezon w sportowej karierze pilota, to cały czas się rozwijam, a Łukaszowi nadal udaje się mnie zaskoczyć i  tempem nawet wbić w fotel.

Łukasz Godula służy w policji od 22 lat i ma bogate doświadczenie zawodowe. Jego kariera zawodowa na początku związana była z garnizonem pszczyńskim i następnie bielskim, gdzie pracował m. in. jako dzielnicowy w komisariacie policji w Czechowicach Dziedzicach. Służbę pełnił także w pionie kryminalnym. Następnie, w 2000 r., przeniósł się do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Bielsku Białej, gdzie pracował do 2013 r.  Karierę w bielskiej drogówce rozpoczynał od najniższych szczebli, m.in. pełnił służbę w patrolu, a także zajmował się obsługą zdarzeń drogowych. Przez kilka następnych lat zajmował się analizami i statystyką ruchu drogowego. Ukończył szkolenie specjalistyczne oraz wiele innych kursów doskonalących pracę policjanta. O tym ,że stale się rozwija świadczył fakt, że sukcesywnie uzyskiwał coraz lepsze wynik w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Policjant Ruchu Drogowego - w 2004 zajął dziesiąte miejsce, by rok później być już na miejscu siódmym. W 2007 roku stanął na podium tego prestiżowego konkursu zajmując trzecie miejsce.

Łukasz Godula: Bez wątpienia ten rok jak do tej pory układa się dla nas rewelacyjnie. Udanie i dobrym tempem weszliśmy w sezon. Trzy wygrane rajdy i jedno drugie miejsce, to wymarzony scenariusz. Powrót do rajdów po tak długiej przerwie nigdy nie jest łatwy, ale mimo, że trochę to trwało, to widać, że skutecznie i ciągłym progresem udało się „odrdzewieć”. Mamy w tym sezonie do zrobienia jeszcze dwa ważne kroki i nie możemy zawieźć zaufania kibiców, naszych sponsorów, a przede wszystkim nie zaprzepaścić tego, co tak ciężko wypracowaliśmy wraz z pilotem Danielem. Staram się jak najlepiej pogodzić służbę ze sportem. Jak widać jest to możliwe, pomimo że obie te pasje, bo tak je traktuję,  pochłaniają mnóstwo czasu. Staram się przenosić doświadczenie z pracy do sportu na poziomie organizacji zawodów i współpracy z automobilkubami oraz ze sportu na służbowy warsztat. Według mnie, z takiego układu wynikają same plusy. Staram się tym samym dawać przykład by ścigać się w legalnych i odpowiednio zabezpieczonych imprezach a nie robić tego w codziennym ruchu ulicznym.

Trudno o lepsze podsumowanie przesłania służby i realizowania życiowych pasji. Życzymy policjantowi z motoryzacyjną pasją powodzenia i kolejnych sukcesów!

 

 • podkom. Łukasz Godula w mundurze podczas służby
 • podkom. Łukasz Godula podczas wyścigów
  arch.pryw. Łukasz Godula
 • nagrody z podium w zawodach
 • podkom. Łukasz Godula w mundurze podczas służby
 • podkom. Łukasz Godula w mundurze podczas służby
 • podkom. Łukasz Godula podczas wyścigów
  arch.pryw. Łukasz Godula
 • podkom. Łukasz Godula podczas wyścigów
  arch.pryw. Łukasz Godula
 • podkom. Łukasz Godula podczas wyścigów
  arch.pryw. Łukasz Godula
 • klasyfikacja pucharowa
  Klasyfikacja pucharowa

Film arch.pryw. Łukasz Godula

Opis filmu: przejazd rajdowy- film z wnętrza samochodu

Pobierz plik arch.pryw. Łukasz Godula (format mp4 - rozmiar 30.75 MB)

Powrót na górę strony