Wiadomości

Policję tworzą nie tylko mundurowi. Święto Służby Cywilnej

Data publikacji 15.11.2018

11 listopada, to szczególna data, nie tylko ze względu na rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego samego dnia obchodzimy Dzień Służby Cywilnej, podkreślając tym samym znaczenie roli służby cywilnej i administracji państwowej. Z tej okazji katowicka rotunda gościła wczoraj pracowników cywilnych, którzy odebrali z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego nagrody i listy gratulacyjne. Szef śląskiego garnizonu podziękował pracownikom służby cywilnej za profesjonalizm w działaniu na rzecz Policji. To oni, obok mundurowych, poprzez ciężką pracę poprawiają skuteczność działań naszej formacji, budując jej profesjonalizm.

11 listopada 1918 roku, to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie 100 lat temu Polska zaczęła odbudowę niepodległej struktury państwowości także w administracji. Pierwszym tego rezultatem było rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną. Prężnie działająca administracja rządowa jest sercem i mechanizmem działania niepodległego państwa. Obecnie korpus służby cywilnej zasila szeregi większości instytucji państwowych. Święto Służby Cywilnej obchodzone jest od 2000 roku, a przypada 11 listopada - w dniu Narodowego Święta Niepodległości. 

„Polska to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa”.

(Ustawa z 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej, Dz.U.R.P. nr 21 poz. 164).

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach obok służby pełnionej przez funkcjonariuszy - mundurowych, policyjne szeregi zasila także 680 pracowników cywilnych – członków korpusu służby cywilnej. Natomiast cały garnizon śląski zatrudnia 2089 pracowników cywilnych. Osoby te są zatrudnione na rożnych stanowiskach pracy, w wielu dziedzinach, począwszy od pracowników administracyjno-biurowych, na specjalistach ds. finansów, zamówień publicznych czy teleinformatyki kończąc. To właśnie pracownicy cywilni, obok policjantek i policjantów, mają istotny wkład we właściwe funkcjonowanie policyjnej formacji. Dbanie o należyty obieg dokumentów, wyposażenie jednostek oraz policjantów w odpowiedni sprzęt, finanse i sprawy kadrowe, to zaledwie kilka najważniejszych zadań, jakie rzetelnie wykonują na co dzień. Obowiązki te wymagają od pracowników cywilnych zaangażowania, stałego podnoszenia kwalifikacji i poszerzania doświadczenia o nowe umiejętności, co sumiennie realizują. Dzięki ich codziennej, solidnej i ciężkiej pracy, Policja jest postrzegana jako instytucja profesjonalna, nowoczesna i otwarta na potrzeby drugiego człowieka.

Wczoraj w Auli im. aspiranta policji województwa śląskiego Jana Kali w siedzibie śląskiej policji odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Korpusu Służby Cywilnej. W uroczystości wziął udział Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński wraz z Pierwszym Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Romanem Rabsztynem. Przybyli również: Naczelnik Zarządu w Katowicach CBŚP mł. insp. Łukasz Fołta, Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Gałuszka oraz reprezentanci NSZZ Policjantów woj. śląskiego i przedstawiciele związków zawodowych pracowników cywilnych.

Święto, jak co roku, jest okazją, by wyróżnić cywilnych pracowników policji, którzy, choć nie zajmują eksponowanych stanowisk, wykonują wiele zadań niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania policji. Nadinspektor Krzysztof Justyński wręczył listy gratulacyjne 101 pracownikom policji. Specjalnie uhonorowana zostali również: Małgorzata Kawa - pracownik cywilny z zabrzańskiego komisariatu I policji - która pracę w korpusie służby cywilnej rozpoczęła 38 lat temu oraz Grzegorz Dubaj, który legitymuje się już 45-letnim stażem pracy w służbie cywilnej, a obecnie zatrudniony jest w katowickiej komendzie wojewódzkiej. Komendant Wojewódzki Policji skierował życzenia i podziękowania do wszystkich pracowników cywilnych - za ich poświęcenie i zaangażowanie w wypełnianie swoich obowiązków. Podkreślił również, że osiągane przez policjantów wyniki nie byłyby możliwe bez ciężkiej pracy i zaangażowania pracowników cywilnych.

Po zakończeniu części oficjalnej, rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez Wydział Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Dla wszystkich zgromadzonych wystąpiła Orkiestra KWP w Katowicach, która obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia powstania. Policyjni muzycy dali koncert dla zebranych gości.

 

Powrót na górę strony