Wiadomości

Pamięci sierż. Grzegorza Załogi i będzińskich policjantów zmarłych w czasie pandemii

Data publikacji 07.08.2022

Obchody XIX rocznicy tragicznej śmierci sierż. Grzegorza Załogi rozpoczęły się od złożenia kwiatów na skwerze przed Komendą Powiatową Policji w Będzinie i zniczy pod obeliskiem "Poległym w Służbie Ojczyźnie". Następnie uczestnicy uroczystości rocznicowych udali się do kościoła pod wezwaniem Św. Trójcy na będzińskim wzgórzu zamkowym. Tam tradycyjnie już odprawiona została Msza Święta w intencji poległego policjanta oraz będzińskich mundurowych zmarłych w czasie pandemii. W uroczystościach uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej.

Dzisiaj o godzinie 8:30 w Komendzie Powiatowej Policji w Będzinie rozpoczęły się uroczystości związane z XIX rocznicą tragicznej śmierci sierż. Grzegorza Załogi. Uczestnicy uroczystości rocznicowych, w tym Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek, zebrali się na skwerze przed budynkiem będzińskiej komendy, by złożyć symboliczne wiązanki kwiatów i zapalić znicze pod obeliskiem z pamiątkowymi tablicami "Poległym w Służbie Ojczyźnie" i "Pamięci sierż. Grzegorza Załogi". Na początku uroczystości Komendant Powiatowy Policji w Będzinie, insp. Arkadiusz Więcek przywitał zgromadzonych gości, a następnie wygłosił przemówienie celem wspomnienia bohaterskiej postawy moralnej zastrzelonego stróża prawa. Następnie nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem. Jako pierwszy wieniec złożył Pan Henryk Załoga - ojciec śp. sierż. Grzegorza Załogi, wraz z wnukami. Wieniec złożyli również Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej wraz z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Arturem Bednarkiem oraz Komendantem Powiatowym Policji w Będzinie insp. Arkadiuszem Więckiem. W uroczystościach, obok rodziny poległego policjanta, uczestniczyło wielu gości, przedstawicieli Sejmu RP, lokalnego samorządu terytorialnego, zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz instytucji i urzędów, którzy również złożyli symboliczne kwiaty, co pokazuje, że pamięć o będzińskim policjancie nie gaśnie.

Uroczystości przeniosły się następnie do kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy na będzińskiej Górze Zamkowej. Nabożeństwo w intencji śp. sierż. Grzegorza Załogi było celebrowane przez Kanclerza Kurii Sosnowieckiej ks. dr. Mariusza Karasia. Obecni bądź byli policjanci będzińskiej jednostki stworzyli oprawę liturgiczną, czynnie uczestnicząc we Mszy Świętej, która odprawiana była zgodnie z ceremoniałem policyjnym z udziałem Kompanii Honorowej Oddziału Prewencji Policji w Katowicach pod dowództwem asp. Marcina Pruszka. Mszę zakończyła Modlitwa Policjanta i przemówienie Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja, który przemówił do uczestników uroczystości, podkreślając bohaterską postawę tragicznie zmarłego policjanta.

Wspomnienie o świętej pamięci sierżancie Grzegorzu Załodze

W szeregi Policji wstąpił już jako dziewiętnastolatek, początkowo pełniąc służbę kandydacką w Oddziale Prewencji Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. W listopadzie 2000 roku został przyjęty do służby w Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Pełniąc służbę w będzińskim garnizonie, dał się poznać, jako policjant bardzo sumienny i zdyscyplinowany, rzetelnie i profesjonalnie wykonujący swoje obowiązki. Służba pełniona przez Grzegorza Załogę była wysoko oceniana i wielokrotnie wyróżniana przez przełożonych. To właśnie jego bohaterska postawa moralna dała o sobie znać i nie pozwoliła mu pozostać obojętnym 19 lat temu. W dniu 10 sierpnia 2003 roku sierżant Grzegorz Załoga pełniąc służbę patrolową na terenie miasta, podjął pościg za sprawcami najścia na mieszkanie. W trakcie tego pościgu uciekający bandyta postrzelił śmiertelnie w głowę policjanta.

 • Policjanci tworzący pododdział przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.
 • Komendant Powiatowy Policji w Będzinie insp. Arkadiusz Więcek przemawia do uczestników uroczystości.
 • Policjanci Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach trzymają kwiaty do złożenia na obelisku, ku pamięci sierż. Grzegorza Załogi. Jeden z policjantów trzyma wieniec od Komendanta Głównego Policji.
 • Tata zmarłego policjanta wraz z wnukami składa wieniec pod obeliskiem "poległym w służbie ojczyźnie"
 • Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej w asyście Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artura Bednarka oraz Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie insp. Arkadiusza Więcka oddają honor po złożeniu kwiatów nad obeliskiem.
 • Policjant składa kwiaty nad obeliskiem, przy którym stoją policjanci tworząc wartę honorową.
 • Przedstawiciele służb mundurowych z powiatu będzińskiego składają kwiaty pod obeliskiem.
 • Dwóch byłych Komendantów Policji wraz z kobietą składają kwiaty nad obeliskiem.
 • Szanowni goście, którzy uczestniczyli w uroczystości złożenia kwiatów pod obeliskiem przed Komendą Powiatową Policji w Będzinie na czele z Zastępcą Komendanta Głównego Policji insp. Pawłem Dobrodziejem.
 • Funkcjonariusze służb mundurowych tworząc asystę liturgiczną, stoją przed kościołem.
 • Szanowni goście zgromadzeni w Kościele Świętej Trójcy w Będzinie, na czele z Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Pawłem Dobrodziejem.
 • Asysta liturgiczna biorąca udział we Mszy Świętej wchodzi przed ołtarz kościoła.
 • Sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w asyście policjantów z kompanii honorowej w kościele.
 • Policjanci czynnie uczestniczący podczas Mszy Świętej znajdują się ołtarzy oraz pomagają księdzu, który celebruje mszę.
 • Sztandar Komendy Powiatowej Policji w Będzinie stoi obok ołtarza podczas odprawianej mszy w kościele.
 • Przedstawicielka Straży Granicznej oraz dwóch policjantów, którzy uczestniczą we Mszy Świętej siedzą obok ołtarza.
 • Zaproszeni na uroczystość szanowni goście, na czele z Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Pawłem Dobrodziejem oraz innymi komendantami.
 • Kwiaty złożone pod obeliskiem " Poległym w służbie ojczyźnie" im. sierż. Grzegorza Załogi.
Powrót na górę strony