Wiadomości

Nie bądźmy obojętni na los zwierząt- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ułatwi nam reagowanie na ich krzywdę

Data publikacji 09.08.2022

Sosnowieccy policjanci prowadzą postępowanie w sprawie znęcania się nad zwierzęciem, do jakiego mogło dojść w dniu 2.08.2022 roku na terenie kąpieliska Stawiki w Sosnowcu. Zgłoszenie o zdarzeniu przekazał operator monitoringu miejskiego, który również reagował na niewłaściwe traktowanie zwierzęcia tamtego wieczoru. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy z nas może również przekazać takie informacje organom ścigania całkowicie anonimowo.

Zdarzenie miało miejsce w dniu 2.08.2022 roku tuż przed północą. Na terenie kąpieliska Stawiki jeden z mężczyzn przebywających na pomoście w pewnej chwili wrzucił do wody psa. Na takie zachowanie natychmiast zareagował operator miejskiego monitoringu, który poprzez system nagłaśniający zwrócił mężczyznom uwagę. Dzięki przekazanej przez operatora informacji wszczęte zostanie postępowanie w tej sprawie, które wyjaśni wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Na podstawie gromadzonych informacji będzie możliwa ocena, czy doszło do znęcania się nad zwierzęciem. Jeśli okaże się, że tak, sprawcy może grozić do 3 lat więzienia.

Sosnowieccy policjanci obserwują, że w ostatnich latach zmienia się świadomość społeczna w zakresie ochrony zwierząt i obrony ich praw. Coraz więcej przypadków niewłaściwego traktowania zwierząt i zaniedbań opiekuńczych względem nich jest zgłaszanych. Przypominamy, że na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu znajduje się baner Zielona Strefa - Ochrona Zwierząt, po którego otwarciu następuje przekierowanie na stronę, na której można znaleźć wszystkie informacje na temat tego, jaką drogą można zgłaszać tego rodzaju przypadki. Można to zrobić telefonicznie, mailowo lub – całkowicie anonimowo - za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie zgłoszenie zostanie przez policjantów dokładnie sprawdzone. Pamiętajmy, że znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem karnym, ściganym z urzędu, za popełnienie którego można trafić do więzienia na 3 lata, jeśli zaś znęcanie wiąże się ze szczególnym udręczeniem, maksymalny wymiar kary wynosi nawet 5 lat.

Powrót na górę strony