Wiadomości

Wypadek śmiertelny z udziałem motocyklisty w Częstochowie

Data publikacji 10.08.2022

Częstochowscy policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają przyczynę tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj w Częstochowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący oplem skręcając w lewo nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. 41-letni kierowca jednośladu zginął na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 13.00 na ulicy Jadwigi. Ze wstępnych ustaleń policjantów z wydziału ruchu drogowego wynika, że 69-letni kierowca opla, skręcając z drogi głównej na parking sklepu, nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu motocyklem. Pomimo podjętej resuscytacji, 41-letni motocyklista z powiatu kłobuckiego poniósł śmierć na miejscu. Kierowca samochodu był trzeźwy, nie odniósł obrażeń. Na miejscu wypadku pracowali policjanci z częstochowskiej drogówki wraz z technikiem kryminalistyki.

Śledczy pod nadzorem prokuratora wyjaśniają teraz szczegóły tego tragicznego zdarzenia.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru na drodze należy wzmóc czujność, spojrzeć w lusterka i upewnić się, że swoim zachowaniem nie spowoduje się zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Należy pamiętać, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma mniejsze szanse na wyjścia z tego zdarzenia bez szwanku.

W tym roku na terenie miasta i powiatu doszło do 47 zdarzeń drogowych, w których 11 motocyklistów zostało rannych, a 2 poniosło śmierć. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem kierującego jednośladem jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonany manewr skrętu, bądź zmiana pasa ruchu oraz nadmierna prędkość, dlatego apelujemy o rozsądek i przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Kierowco samochodu:

  • zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać;
  • patrząc w lusterka pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu;
  • odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać;
  • obserwuj drogę, patrz w lusterka – te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą zapobiec tragedii na drodze.


 

Powrót na górę strony