Wiadomości

Pół wieku grania – Jubileusz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Data publikacji 10.01.2023

Wielkie Święto Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach! Od 50 lat policyjni muzycy przenoszą publiczność w świat artystycznych wrażeń. W 2023 Orkiestra obchodzi swoje  urodziny.

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej w Katowicach ma 50 lat. Została założona w 1973 roku i od początku swojego istnienia zachwyca widownię swoimi występami. Muzycy reprezentują śląski garnizon Policji i uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, resortowych czy religijnych. Wielokrotnie reprezentowali śląski garnizon na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Od początku istnienia muzycy zagrali ponad 4000 koncertów na terenie całego kraju. W repertuarze orkiestry odnajdziemy utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, utwory religijne, a także opracowania standardów muzyki rozrywkowej. 

Za swoją artystyczną działalność oraz kultywowanie tradycji Górnego Śląska, Orkiestra została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa śląskiego. Jej skład liczy obecnie 33 policjantów-muzyków na czele z Kapelmistrzem aspirantem sztabowym Waldemarem Skotarskim, który nieustannie zabiega i dąży o wzbogacenie repertuaru oraz o nowych muzyków.

Sukcesem artystycznym Orkiestry, jest z pewnością wydanie w listopadzie 2011 roku pierwszej płyty - „Policja Świątecznie” oraz udział w 2012 roku w uroczystościach upamiętniających tragedię polskich policjantów II RP w Ostaszkowie, Twerze i Miednoje. W 2012 roku wydana została również ich druga płyta - „Policja Rozrywkowo”. 

W kwietniu 2013 roku, po wielu latach funkcjonowania w strukturach Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, rozkazem Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, formacja stała się, obok orkiestr z Warszawy i Wrocławia, trzecią etatową orkiestrą polskiej Policji.

Policyjni muzycy każdy wolny czas poświęcają na próby i ćwiczenia, które trwają od 7.00 do 15.00. Obecnie pracują intensywnie nad nagraniem trzeciej płyty, której wydanie zapowiadają w listopadzie 2023 roku. Zbiegnie się to w czasie z organizowanym jubileuszowym koncertem z okazji 50-lecia istnienia, który odbędzie się również w listopadzie 2023 roku w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

 • zdjęcie grupowe, na którym widoczni są policjanci - muzycy w mundurach
 • na zdjęciu widoczni są policjanci - muzycy w mundurach trzymający instrumenty muzyczne
 • na zdjęciu widoczni są policjanci muzycy, którzy grają na instrumentach muzycznych
 • na zdjęciu policjanci muzycy, którzy siedzą na krzesłach i wpatrują się w zeszyty muzyczne. Na ziemi stoją instrumenty muzyczne.
 • na zdjęciu policjanci - muzycy w mundurach grający na saksofonach
 • na zdjęciu policjanci muzycy w mundurach. Jeden z nich stoi przy mikrofonie, drugi siedzi przy fortepianie, trzeci przy perkusji. Pozostali stoją przy fortepianie.
 • na zdjęciu policjanci muzycy w mundurach. Dwóch z nich siedzi na krzesłach trzymając instrumenty muzyczne - w tym jeden trzyma instrument na głowie.
 • na zdjęciu policjanci muzycy w mundurach stojący w rzędzie, którzy grają na trąbkach
 • na zdjęciu policjanci muzycy w mundurach, którzy trzymają w dłoni instrumenty muzyczne
 • na zdjęciu policjant muzyk w mundurze, który gra na trąbce
 • na zdjęciu policjant muzyk w mundurze, który jest uśmiechnięty. Trzyma w ręku pałeczkę do dyrygowania
 • na zdjęciu trzech stojących policjantów - muzyków w mundurach
Powrót na górę strony