Historia

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach została założona w 1973 roku. Od początku swego istnienia uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, resortowych, czy religijnych. Orkiestra wielokrotnie reprezentowała śląski garnizon Policji na prestiżowych festiwalach krajowych i międzynarodowych.


W repertuarze orkiestry znajdują się utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, utwory religijne, a także liczne opracowania standardów muzyki rozrywkowej. W ciągu pięćdziesięciu lat istnienia orkiestry, muzycy dali ponad 4000 koncertów na terenie całego kraju. Za swoją działalność artystyczną, kultywowanie tradycji Górnego Śląska oraz udział w licznych przedsięwzięciach organizowanych w naszym regionie, orkiestra została wyróżniona ZŁOTĄ ODZNAKĄ HONOROWĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.

 

 

 

 

 


Do doniosłych momentów działalności orkiestry należą z pewnością: wydanie pierwszej płyty - „Policja Świątecznie”(Listopad 2011) oraz udział we wrześniu 2012 roku, na terenie Federacji Rosyjskiej w uroczystościach upamiętniających tragedię polskich policjantów II RP (Ostaszków - Twer- Miednoje).


W kwietniu 2013 roku, po wielu latach funkcjonowania w strukturach Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, rozkazem Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, orkiestra stała się obok orkiestr z Warszawy i Wrocławia trzecią orkiestrą etatową polskiej Policji. Kapelmistrzem orkiestry, liczącej obecnie 32 policjantów – muzyków, od marca 2010 roku jest  asp. szt. Waldemar Skotarski, który nieustannie zabiega o wzbogacenie jej repertuaru oraz nowych muzyków.


Świętowanie jubileuszu 40-lecia działalności Orkiestry, miało miejsce w listopadzie 2013 roku, kiedy to w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbył się Koncert Jubileuszowy, który był jednocześnie promocją naszej drugiej płyty: „Policja Rozrywkowo”. W Listopadzie 2018 roku orkiestra koncertowała w sali koncertowej NOSPR, z okazji 100 - Lecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości oraz 45- lecia swojej działalności artystycznej. W 2023 roku Orkiestra z okazji swojego 50 - lecia istnienia wydała swoją trzecią płytę: " W Dymie Czasu" oraz zagrała jubileuszowy koncert w katowickiej sali NOSPR, gdzie orkiestrze zostało wręczone odznaczenie Za Zasługi dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

Powrót na górę strony