Bezpieczeństwo pieszych 2019

"Kocie oczka" poprawią bezpieczeństwo pieszych

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to jeden z podstawowych celów zarówno Policji, jak i władz miast. W tym celu opracowywane i wprowadzane w życie są różnego rodzaje projekty związane z infrastrukturą drogową. Jedna z najnowszych realizacji powstała w Rudzie Śląskiej na ul. 1-go Maja. W jezdni wzdłuż krawędzi przejścia dla pieszych zamontowano tzw. „kocie oczka”, które dzięki czujnikom ruchu włączają się, gdy pieszy zbliża się do przejścia dla pieszych i gasną, gdy je opuści.

Policyjne wydziały ruchu drogowego wspierają inicjatywy, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Specjaliści z drogówki często opiniują różnego rodzaju projekty zmiany infrastruktury drogowej, które opracowywane są w różnych miastach Śląska. Tego typu inwestycje prowadzą urzędy miejskie, w których funkcjonują wydziały infrastruktury.

Jeden z najnowszych projektów na śląskich drogach powstał w Rudzie Śląskiej. Na ul. 1-go Maja zamontowano tzw. „kocie oczka” w jezdni wzdłuż krawędzi przejścia dla pieszych, które dzięki czujnikom ruchu włączają się, gdy pieszy zbliża się do przejścia dla pieszych i gasną, gdy je opuści. Od wewnątrz przejścia światła są czerwone, a od zewnątrz białe. Dodatkowym ostrzeżeniem są lampy ostrzegawcze z pulsującym światłem pomarańczowym, zamontowane nad znakiem. Przedmiotowe przejścia dla pieszych zasilane są za pomocą paneli słonecznych co eliminuje konieczności podłączenia pod istniejącą instalację elektryczną.

Powrót na górę strony