Bezpieczeństwo pieszych 2022

Podsumowanie akcji "Świeć przykładem"

Policjanci śląskiej drogówki podsumowali prowadzoną od października ubiegłego roku akcję „Świeć przykładem”. W obecności przedstawicieli mediów, ambasadora akcji Dawida Tomali oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach stróże prawa przedstawili statystykę zdarzeń z udziałem pieszych w okresie jesienno-zimowym. Mundurowi przestrzegali też, abyśmy w trakcie nadchodzącej wiosny nie zapominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Przed siedzibą katowickiej komendy wojewódzkiej odbyło się dziś spotkanie z mediami, na którym policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podsumowali prowadzoną od października akcję informacyjno – edukacyjną „Świeć przykładem”. Gościem specjalnym wydarzenia był ambasador akcji na Śląsku, mistrz olimpijski Dawid Tomala. W ramach akcji przeprowadzono dziesiątki spotkań w różnych miastach naszego województwa, podczas których rozdawano elementy odblaskowe. Mundurowi przedstawili też statystykę zdarzeń z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Podczas bieżącej edycji akcji odnotowaliśmy 340 wypadków (o 24 mniej niż w trakcie poprzedniej edycji), w których zginęło 36 osób (o 2 więcej niż poprzednio), a 320 zostało rannych (o 25 mniej niż poprzednio). Najbardziej narażoną grupą są zdecydowanie seniorzy. W przedziale wiekowym 60+ zginęły aż 24 osoby. Stróże prawa przypominali, że podczas korzystania z drogi należy zachować podwyższone środki ostrożności, a w szczególności stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że nadchodząca wiosna i poprawa warunków atmosferycznych nie zwalnia nikogo z obowiązku przestrzegania przepisów drogowych. Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi na drodze.

Dziękujemy za udział w spotkaniu opiekunom i dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach oraz przedstawicielom obecnych mediów.

 • Dziennikarze, dzieci oraz policjant i Dawid Tomala przy schodach wejścia głównego do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach
 • Na pierwszym planie bok policyjnego radiowozu, w tle dzieci i dziennikarze.
 • Policjant ruchu drogowego i Dawid Tomala przedstawiają zgromadzonym liczbę zdarzeń drogowych z udziałem pieszych w trakcie trwania akcji Świeć przykładem
 • Dawid Tomala w rozmowie z dziennikarzami
 • Dawid Tomala wręczający odblaski dzieciom
 • Dawid Tomala i kom. Tomasz Bratek w rozmowie z dziennikarzami
 • zdjęcie opasek odblaskowych założonych na ręce dzieci
 • Dawid Tomala udzielający wywiadu dziennikarzom
 • Dawid Tomala trzymający opaski odblaskowe, w tle dzieci z opaskami odblaskowymi
 • kom. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego KWP Katowice udzielający wywiadu dziennikarzom
 • Dzieci oglądający wnętrze policyjnego radiowozu
 • Dzieci oglądający wnętrze policyjnego radiowozu

Film 35-675958.mp4

Pobierz plik 35-675958.mp4 (format mp4 - rozmiar 9.72 MB)

Nagranie audio 35-675971.m4a

Opis nagrania: Audiodeskrypcja

Pobierz plik 35-675971.m4a (format mp3 - rozmiar 100.93 KB)

Powrót na górę strony