Bezpieczeństwo pieszych 2022

O bezpieczeństwie pieszych podczas spotkań w parafiach

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej komendy wojewódzkiej zainaugurowali cykl spotkań z mieszkańcami miejscowości, na których terenie w ostatnim czasie doszło do wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Od początku roku na śląskich drogach doszło do 157 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 19 osób, a 141 zostało rannych. Pamiętajmy, że każda śmierć na drodze niesie za sobą tragedię. Zasada ograniczonego zaufania powinna zawsze towarzyszyć wszystkim użytkownikom ruchu drogowego.

Policjanci rozpoczęli cykl spotkań poświęconych poprawie bezpieczeństwa pieszych. Pierwsze ze spotkań odbyło się w Parafii Świętego Mikołaja w powiecie zawierciańskim. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. W dniu 12 marca br. 44-letni mężczyzna został śmiertelnie potrącony na ulicy Siewierskiej. Przedstawiciel śląskiej drogówki wspólnie z dzielnicowym z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu wystosowali apel do obecnych podczas mszy świętej mieszkańców Kromołowa. Mundurowi przypomnieli o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w relacjach między kierującymi a pieszymi.

Policjanci zachęcali także do noszenia elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców stróże prawa przekazali na ręce proboszcza opaski odblaskowe. Mundurowi przypomnieli, że osoba wyposażona w element odblaskowy jest widoczna dla kierującego z odległości nawet 150 metrów, co niewątpliwie daje dodatkowy czas kierującemu na wykonanie odpowiedniego manewru. Po zakończonej mszy policjanci odpowiadali na liczne pytania zgromadzonych.

Kolejne spotkania będą się odbywać w miejscowościach, na terenie których nastąpił wzrost zagrożenia bezpieczeństwa pieszych.

Kierowco, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jesteś do:

- zachowania szczególnej ostrożności,

- zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego,

- ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na przejście.

 

Pieszy, który chce przejść przez jednię lub torowisko zobowiązany jest:

- zachować szczególną ostrożność wchodząc na przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko,

- upewnić się, że może bezpiecznie przejść.

Ponadto pieszemu zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na drodze podczas przechodzenia przez przejście.

  • Na zdjęciu widoczne opaski odblaskowe oraz czapka policjanta ruchu drogowego
  • Na zdjęciu widać policjanta ruchu drogowego przemawiającego do zebranych ludzi w kościele.
  • Na zdjęciu widać policjanta ruchu drogowego oraz policjanta prewencji przemawiających do zebranych ludzi w kościele.
Powrót na górę strony