Bezpieczeństwo pieszych 2021

O bezpieczeństwie pieszych w programie „Senior na fali”

Jesienią warunki na drodze robią się bardzo zmienne i niebezpieczne - zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Szybciej zapadający zmrok, mgła, opady deszczu i śliska nawierzchnia negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. W minionych trzech kwartałach tego roku zginęło już 22 pieszych. O ich bezpieczeństwie, w programie „Senior na fali”, opowiadał policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra, często pokryta liśćmi, a przy tym śliska jezdnia, to czynniki pogarszające warunki drogowe. Jedne powodują duże ograniczenie widoczności, drugie zaś zdecydowanie wydłużają drogę hamowania. Zwiększoną czujność zachować należy w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - tam jezdnia może być szczególnie śliska. Jesień charakteryzuje się także koniecznością zmniejszenia prędkości z jednoczesnym zwiększeniem odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy - prędkość dopuszczalna, nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną! Szczególny apel kierujemy również do pieszych, którzy powinni pamiętać, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Do śmiertelnego potrącenia 70-letniej kobiety doszło w miniony czwartek w Będzinie, a w ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku na drogach województwa śląskiego zginęło już 22 pieszych.

O bezpieczeństwie pieszych, w programie TVP-3 Katowice „Senior na fali”, rozmawiał policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach młodszy aspirant Marcin Leśniak. Cały odcinek programu dostępny jest na stronie internetowej TVP-3 Katowice.

Powrót na górę strony