Młody kierowca - zagrożenie na drodze???

Wodzisławska debata "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ"

Blisko 150 osób uczestniczyło w debacie zorganizowanej przez policjantów oraz wodzisławskie centrum kultury. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ" to myśl przewodnia spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele oświaty, urzędów miast i gmin oraz mieszkańcy. Prelegentami byli min. policjanci z komendy wojewódzkiej, strażnicy miejscy oraz przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego w Katowicach.

W piątek o godzinie 10.00 w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się debata pt. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ". Gospodarzem spotkania był szef wodzisławskich policjantów mł. insp. Jarosław Grudziński. Wśród uczestników obecni byli: Pani Komendant Straży Miejskiej Beata Drzeniek, przedstawiciele wodzisławskiej komendy policji, w tym naczelnik prewencji podinsp. Adam Fiedosiuk, asystent z drogówki asp. szt. Piotr Łyczko, profilaktyk podkom. Cezary Koczy oraz licznie zgromadzeni dzielnicowi.

Debatę otworzył komendant Grudziński, który przedstawił plan spotkania oraz przybliżył cel spotkania oraz podziękował za liczne przybycie. Następnie powitano prelegentów i omówiono tematy, które były poruszane na debacie.

Jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji jak również resortu spraw wewnętrznych i administracji, było utworzenie w całej Polsce krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Od września ubiegłego roku jest ona dostępna także w naszym powiecie. Jako że to opinie społeczne miały decydujący wpływ na ostateczny kształt narzędzia służącego do prezentacji informacji o stanie bezpieczeństwa, niezwykle ważne było poznanie zdania mieszkańców co do dotychczasowego funkcjonowania narzędzia oraz jego przydatności. St. sierż. Norbert Ucieklak z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach przedstawili także statystyki dotyczące pojawiających się najczęściej zagrożeń oraz liczby potwierdzonych jak i niepotwierdzonych informacji. Dla tych co nie mieli jeszcze styczności z KMZB, policjant będący jednocześnie koordynatorem wojewódzkim tego narzędzia, krok po kroku wytłumaczył jak w prosty sposób z tego korzystać, a przy okazji przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa w naszym regionie.

Kolejnym punktem debaty był wykład asp. Tomasza Bratka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach, który zaprezentował założenia i cele kampanii profilaktycznej "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie".  Program ten został ukierunkowany na zapobieganie występowaniu zdarzeń z udziałem kierujących w wieku 18-25 lat. Jak wynika z przeprowadzonej analizy zdarzeń drogowych, na terenie województwa śląskiego, co czwarty wypadek drogowy spowodowany był przez "młodego kierowcę". Największe jednak wrażenie na uczestnikach debaty zrobiły zdjęcia skutków tych wypadków drogowych.

Zaproszenie na wodzisławską debatę przyjęła także Pani Ewa Kustwan-Mróz z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego "Metis" w Katowicach. Przedstawiła ona wykład na temat zagrożeń współczesnego nastolatka. Nasz ekspert na co dzień prowadzi szkolenia dla psychologów, nauczycieli, pedagogów, wychowawców z obszaru edukacji seksualnej, interwencji kryzysowej, pomocy psychologicznej i pracy z uczniem zdolnym. Jej doświadczenie można było odczuć w wystąpieniu, podczas którego bardzo ciekawie opowiadała o problemach dzisiejszej młodzieży i sposobach ich rozwiązywania.

Ostatnim punktem debaty było przybliżenie pracy strażników miejskich oraz zakresu ich działania. Mundurowi opowiedzieli między innymi o miejskim monitoringu wizyjnym i jego przydatności nie tylko w wykrywaniu sprawców przestępstw czy wykroczeń, ale w codziennych interwencjach. Strażnicy przedstawili także cele i skuteczność prowadzonych przez nich kontroli spalania odpadów.

Kończąc debatę, podkom. Cezary Koczy - profilaktyk, który przygotował i prowadził spotkanie, podziękował wszystkim za przybycie i wzięcie udziału w ważnej debacie oraz oddał głos słuchaczom, którzy mieli okazję do zadawania pytań i rozmów z ekspertami.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.21 MB)

Powrót na górę strony