Nie bądź bałwanem na stoku! - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Nie bądź bałwanem na stoku!

Data publikacji 12.02.2018

W niedzielny poranek policjanci z zespołu profilaktyki społecznej po raz kolejny przeprowadzili akcję „Kreci mnie bezpieczeństwo... na stoku”. Na katowickiej giełdzie narciarskiej spotkali się z najmłodszymi narciarzami i narciarkami oraz ich rodzicami. Mundurowi mi.n. rozdawali specjalnie przygotowane na tę okazję odblaskowe naklejki na kaski i zachęcali do wzięcia udziału w konkursie „Stok nie jest dla bałwanów”.

Policjanci z zespołu profilaktyki społecznej, na terenie zimowej giełdy narciarskiej rozmawiali z dziećmi i młodzieżą o „Dekalogu Narciarza”, czyli zasadach bezpieczeństwa na stokach. St. asp. Adrianna Mazur i sierż. Łukasz Oślizło zadawali pytania najmłodszym i ich rodzicom dotyczące sposobów zachowania się, powiadamiania o wypadku na stoku oraz o numerach alarmowych GOPR i policji. Najmłodsi, którzy znali odpowiedzi na zadawane przez mundurowych pytania, otrzymali narciarskie gadżety – opaski do spinania nart, odblaskowe elementy zakładane na odzież, kubki i kalendarze z logo „Kreci mnie bezpieczeństwo... na stoku”.
Mundurowi zachęcali również do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Stok nie jest dla bałwanów”, który polega na zilustrowaniu „Dekalogu Narciarza” i prawidłowego zachowania się na stoku. 
Tym razem do akcji policyjnych profilaktyków włączyli się także sprzedawcy z katowickich sklepów z odzieżą i sprzętem narciarskim. Udzielili oni wsparcia mundurowym, informując klientów o konkursie plastycznym oraz dołączając ulotki dotyczące zasad bezpieczeństwa w trakcie narciarstwa zjazdowego. 

Przypominamy!

Narciarstwo oraz snowboard, tak jak wszystkie inne sporty, pociągają za sobą ryzyko. 
Reguły FIS należy traktować jako idealny wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego narciarza lub snowboardera, a ich celem jest unikanie wypadków na trasach narciarskich. Odnoszą się do wszystkich narciarzy i snowboarderów. Obowiązkiem narciarza lub snowboardera jest zaznajomienie się z tymi zasadami oraz ich przestrzeganie. W przypadku ich nieprzestrzegania, jeżeli dojdzie do wypadku, zachowanie narciarza lub snowboardera może skutkować pociągnięciem go do go do odpowiedzialności cywilnej lub karnej. 

Kodeks zachowania dla narciarzy i snowboarderów

1. Wzgląd na inne osoby.
Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością.
Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu. 

3. Wybór kierunku jazdy.
Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim. 

4. Wyprzedzanie.
Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów. 

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku.
Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
 
6. Zatrzymanie na trasie.
O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach.
Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich. 
Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Wypadki. 
W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy. 

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości.
Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe. 
 

Ładowanie odtwarzacza...