Podsumowanie akcji "Znicz 2019" - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Podsumowanie akcji "Znicz 2019"

Data publikacji 04.11.2019

Zakończyła się policyjna akcja "Znicz 2019". Przez cztery dni ponad 6 tysięcy śląskich policjantów dbało o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Warunki atmosferyczne przez większą część weekendu sprzyjały kierowcom. W tym roku odnotowaliśmy mniejszą liczbę zdarzeń drogowych i nietrzeźwych kierowców niż w roku ubiegłym. Niestety w wypadkach śmierć poniosło 5 osób. Najtragiczniejszy z nich miał miejsce w Sławkowie.

W akcję "Znicz 2019", która trwała od czwartku 31 października, od godziny 6.00 do dzisiaj do godz. 6.00 zaangażowanych było w województwie śląskim 2835 policjantów ruchu drogowego, 5211 pozostałych stróżów prawa oraz 479 mundurowych z innych służb. Czuwali oni nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, ale również patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających.

W trakcie przedłużonego weekendu, na śląskich drogach życie straciło 5 osób, a 25 zostało rannych. Odnotowano 23 wypadki  i 636 kolizji. Do najtragiczniejszych zdarzeń, czyli wypadków śmiertelnych doszło w Sławkowie, Siewierzu, Katowicach i powiecie kłobuckim. W wypadku w Sławkowie, w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przez kierującego toyotą śmierć poniósł kierowca bmw i pasażerka toyoty. Dwie osoby, kierowca toyoty oraz pasażerka bmw zostały ranne.

W tym roku zatrzymano 102 kierowców pojazdów mechanicznych jadących pod wpływem alkoholu. 

Ruch w okolicy cmentarzy był najbardziej wzmożony w dzień Wszystkich Świętych, jednak pomimo dużej liczby samochodów i pieszych, dzień ten przebiegł bezpiecznie, bez ofiar śmiertelnych w wypadkach. 

Dziękujemy zarówno kierowcom, jak i pieszym za cierpliwość podczas chwilowych utrudnień w ruchu i stosowanie się do wydawanych poleceń. Wszystko to usprawniło pracę policjantom i miało wpływ na bezpieczeństwo.

Pomimo zakończenia akcji "Znicz 2019" apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach, zaś do pieszych o stosowanie elementów odblaskowych bez względu na to czy znajdują się na chodniku bądź poboczu, w obszarze zabudowanym czy niezabudowanym, drodze oświetlonej lub tam gdzie nie ma latarni. 

A tak wyglądał przebieg akcji w poszczególnych miastach województwa śląskiego:

- Bytom

- Chorzów

- Częstochowa

- Dąbrowa Górnicza

- Jastrzębie-Zdrój

Jaworzno

- Katowice

- Lubliniec

- Mikołów

- Mysłowice

- Sosnowiec

- Świętochłowice

- Tychy

- Wodzisław Śląski

- Zabrze

- Zawiercie

 • Zdjęcie kolorowe. Policjanci i uczniowie szkół podstawowych z odblaskami.
 • policjanci z uczniami i elementami odblaskowymi
 • policjant i uczniowie klasy wojskowej w rejonie cmentarza
 • policjanci dbający o bezpieczeństwo w rejonie skrzyżowania
 • policjant podczas akcji Znicz 2019. W tle autobus jadący na cmentarz.
 • policjanci katowickiej drogówki w rejonie cmentarza podczas akcji "Znicz 2019"
 • policjanci dbają o bezpieczeństwo w rejonie cmentarza
 • policjanci pomagają kierowcom dojechać bezpiecznie na cmentarz
 • policjant w rejonie cmentarza dba o porządek publicznie
 • policjanci wręczają elementy odblaskowe
 • policjanci w rejonie przejścia dla pieszych przy cmentarzu
 • policjanci kierują ruchem w rejonie cmentarza