Wiadomości

Polsko-czeski poślizg kontrolowany

Data publikacji 28.03.2013

W Ostrawie odbyło się seminarium podsumowujące projekt. „Podniesienie jakości działania jednostek interwencyjnych na pograniczu polsko – czeskim”. Jest to współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przedsięwzięcie, adresowane do policjantów z obu stron granicy. Polską policję reprezentował Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Działo.

W Ostrawie odbyło się seminarium podsumowujące projekt: „Podniesienie jakości działania jednostek interwencyjnych na pograniczu polsko – czeskim”. Jest to współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przedsięwzięcie, adresowane do policjantów z obu stron granicy. Polską policję reprezentował Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Działo.

Pomysł przygotowania przedsięwzięcia, które pozwoliłoby poprawić technikę jazdy samochodem w najróżniejszych sytuacjach drogowych oraz trudnych warunkach pogodowych, zrodził się w głowach naszych czeskich przyjaciół z KŘP Moravskoslezského kraje. Jak bardzo potrzebne jest to w pracy policjantom i funkcjonariuszom innych służb mundurowych, nie trzeba nikogo przekonywać. Nic więc dziwnego, że pomysł spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony polskiej. Tak powstał projekt „Podniesienie jakości działania jednostek interwencyjnych na pograniczu polsko – czeskim”.
Ćwiczenia odbyły się w Centrum Bezpiecznej Jazdy „Libros”, ośrodku szkoleniowym znajdującym się tuż za naszą granicą, w czeskiej Ostrawie. Ośrodek ten, to kilka hektarów zabudowanego technicznie i zagospodarowanego terenu, gdzie włodarze miasta Ostrawa postanowili zainwestować, aż 85 mln koron. Kwota to niebagatelna, zważywszy na fakt, iż wartość całego pomysłu obliczono na 110 mln koron (4,3 mln euro)
Można było tam było usłyszeć i przećwiczyć wiele cennych i przydatnych wskazówek dotyczących bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Język czeski, jak się okazuje nie był barierą - Morawiacy mówią zupełnie nieźle po polsku. W zajęciach wzięło udział ponad 150 policjantów, w tym 40 z polskiej Policji.
Czescy eksperci, pod kierownictwem Libora Václavíka, szefa ośrodka i rajdowego kierowcy kilkutonowej Tatry 813 z napędem 8x8, uczyli stróżów prawa technik prowadzenia samochodu w ekstremalnych sytuacjach, np. kontroli poślizgu pojazdu czy jazdy w stanach zmniejszonej przyczepności nawierzchni.
Podsumowanie realizacji tego projektu było okazją do złożenia wizyty po czeskiej stronie granicy przez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Dariusza Działo. W czasie spotkania w Ostrawie omówiono przeprowadzone zajęcia i pozytywnie oceniono ich przydatność dla podniesienia poziomu wyszkolenia polskich i czeskich policjantów.

Powrót na górę strony